top of page

HİKAYEMİZ

GÜMÜŞ TAKI KOLEKSİYONALRIMIZIN KISACA ÖYKÜSÜ

Doğada her bir süreç kendi çelişkisini içinde barındırır ve bu çelişkilerin savaşımı süreklidir. Bu karşıtlıkların ancak değişime uğraması mümkündür; ortadan kalkması değil. 

 

RK925'in sunmuş olduğumuz gümüş kolye ve gümüş yüzük tasarımların arka planındaki temel uğraşı da; zıtlıkların bir arada kullanılarak, "değişim"in kendisinin ortaya çıkarılması çabasıdır.

Bu bağlamda gümüş takılardaki mevcut doku "kırışıklık veya pürüz" olarak değerlendirildiğinde, yaşam ile ölümü ya da; eski ile yeniyi çağrıştırması bakımından daha anlamlı olacaktır.


"Ikona" olarak isimlendirilen hatlar, zaman ilkesi olarak değerlendirilebileceği gibi; kimileri için belki de beslendiği damarlar olarak anlam kazanacak ve bazı gümüş kolye ve gümüş yüzüklerdeki altın sarısı renkli taban, bu damarların dipteki kaynağını oluşturacaktır. Bu haliyle belki de doğuşu temsil edecektir.


Bu noktada değişimin yarattığı zıtlığa paralel olarak, belki kimileri bazı gümüş kolye ve gümüş yüzükleri bir yumurtaya benzetmekten kaçınamayacaklardır. Savaşımı sonsuz kılacak olan bir yumurta...


Geometrik olması dolayısıyla bazı  gümüş kolye ve gümüş yüzüklere bakarken simetri arayışında bulunacaklar için ise; yine bir tezatlık gündeme gelecektir. 


Bu tezatlık aynı düzlemde ilerlemesi beklenilen raylarda bile kendisini göstermekte; neredeyse her bir hattın farklı yönlere doğru uzandığı algısını oluşturabilmektedir. Bu raylardan hareketle belki de bir yolculuk imgesi oluşacaktır zihinlerde; herkes için tamamen kendine özel olan bir süreç olarak yolculuk...


Yeni olanı yaratma yolculuğu ise; ancak eski olandan beslenerek mümkün olabilmektedir. Eski bir tarihi olan gümüş takı tasarımı uğraşısı olmasaydı, bu yeni olanı ortaya çıkarmak; elbette ki mümkün olmayacaktı.

"Kısaca RK925 markamın oluşumuyla ve RK925 Gümüş Takı Koleksiyonarım hakkında bilgi vermek istiyorum.   Kurumsal alanda uzun yıllar çalıştıktan sonra kendi işimin patronu olmalıyım kararıyla öncelikle doğaltaş takı tasarımı yaparak bu yolculuğuma başladım. Bu alanın sınırlamaları olması sebebiyle ve daha yaratıcı takı tasarımları oluşturabilmek için gümüş takı tasarımı alanına geçiş yaptım. 3 boyutlu çizim eğitimi aldıktan sonra, işin inceliklerini öğrenmek üzere ustalara bedelsiz olmak üzere tasarımlar hazırladım. İşin incelikleri hakkında bilgi ve gözlemlerim belli bir doygunluğa ulaştıktan sonra ise evimin bir odasını atölyeye çevirerek kendi koleksiyonlarımı evimdeki tezgahımda hayata geçirmeye başladım.   Gümüş Takı Koleksiyonlarımda kullanmış olduğum işçilik ve ortaya çıkarmış olduğum tasarımlar alışılmışın dışında özgün olmakla beraber altın işçiliği titizliğinde üretilmiştir."  

 

Mind Koleksiyonu – Bu üst segment tasarım koleksiyonum aslında tam zihinimin bir yansımasıdır ve anlaşılan odur ki, benim zihnim zıtlıklarda ve bazen anlam veremediğim hatlara takılıdır. Buradaki tasarımlarımda; sıklıkla altın-gümüş, parlak-mat zıtlılığının yer aldığını görmek zor olmayacaktır. Tasarımlarımda çok fazla ve bana göre bu şekilde gözden kaybolan taşlar kullanmamam bile kültürümüze ve alışkanlıklarımıza olan bir zıtlıktır. Taşları çoğu zaman gerek taş olmaları gerek renkleri sebebiyle bana göre bütün dikkatleri üzerine çekecek yerlerde kullanmayı tercih ediyorum.  

 

Ikona Koleksiyonu – Bu üst segment tasarım koleksiyonumda altın yansımarını sıkça kullanıyorum. Özgün çizgilerim bu koleksiyonumda ikona haline gelmiştir ve zaman zaman doğadan aldığım ilham ile bir araya gelmiştir.  

 

Jellyfish Koleksiyonu – Şık ve zarif hatlara sahip Jellyfish kolekisyoumda klasik olarak kabul edilen incileri daha modern bir tarzda yeniden yorumladım ve günlük hayatta kullanılabilir bir hale getirdim. Buna rağmen inci sevmeyenler için denizanasına benzeyen bu hatları zirkon taşlarla bir araya getirerek sizlere alternatif seçenekler sundum.  

 

Sade Koleksiyonu – Adı gibi sade ve her yaşa ve kesime hitap eden bu tasarımlarımı “Sade olmanın güzelliği” sloganı ile beğeninize sundum

Remziye Kılıçlıoğlu

Gümüş takı tasarımı
Gümüş takı tasarımcısı
bottom of page