Featured Posts

Zımpara ve Cila Yaparken Toz Maskesi - Toz Maskesi Özellikleri Nedir?


Sadece gümüş, altın ve çeşitli madenleri zımparalarken ve cila yaparken değil, aynı zamanda taş, ahşap vb. hobi, ev ve sanayi işlerinde de maske kullanımı gerekiyor olabiliyor. Gümüş ve altın atölyelerinde kullanılan cila materyallerin silika/silis kumu ve pas partikülleri içermesiyle ve madenlere çeşitli alaşımların/aloyların katılmasıyla solunum yollarımız ve akciğerlerimiz belli oranda risk altındadır. Gümüş ve altın atölyelerinde maruz kalmış olduğumuz riskleri anlattığım videoda ölümcül silikoz hastalığı ve kadmiyum gibi madenlerin solunmasıyla oluşan akciğer bozuklukları burada göz önünde bulundurulması gereken risklerdir. Solunum maskeleri toz maskeleri ve gaz maskeleri olarak ikiye ayrılır. Bu videoda sizlere toz & partikül maskelerini açıkladım. Toz maskeleri düşük korumada yüksek koruma sağlamaya doğru sırasıyla FFP1, FFP2 ve FFP3 olarak 3 gruba ayrılırlar. FFP1 tipindeki maskelerin kullanımı ev temizliğindeki kaba tozlar gibi tozlu ortamlarda kullanılırlar. FFP2 tipi maskeler; ince zehirli tozların, pamuk tozunun, silika/silis kumunun ve birçok metal tozunun kullanıldığı ortamlarda kullanılır. FFP3 tipi maskeler zehirli, radyoaktif, kanserojen ince tozlara ve kobalt, kalay, platinyum tuzları, gümüş asbest vb. tozların oluştuğu ortamlarda kullanılır. Toz maskelerinin özellikleri filtreleme oranı, sızma oranı ve filtreleme boyutu olarak 3 özellik altında toplanır. FFP1 tipi maskelerin filtreleme oranı %80, sızma oranı %22, filtreleme boyutu 5 mikrondan büyük partiküllere karşı. FFP2 tipi maskelerin filtreleme oranı %94, sızma oranı %8, filtreleme 2-5 mikron aralığındaki partiküllere karşı. FFP3 tipi maskelerin filtreleme oranı %99, sızma oranı %2, filtreleme boyutu 2 mikrondan küçük partiküllere karşı. Toz maskeleri TSE tarafından da TS EN149 olarak türkçeleştirilen ve standart haline getirilen EN149 Avrupa standardını karşılamak zorundalar. Maskeler üzerinde yer alan D harfi, maskelerin dolomit testine tabi tutulduğunu göstermektedir. NR ifadesi yer alan maskeler tek kullanımlık olup 8 saatlik bir mesai sonrası bir daha kullanılmamalı. R ifadesi yer alan maskeler tekrar kullanılabilir olup, çift mesai sonrası, yani 16 saatlik mesai sonrası bir daha kullanılmamalıdır.

İş ve işçi güvenliği konusu oldukça detaylı bir konu olmakla beraber, birçok farklı açıdan ele alınması gereken bir konudur. Ben sizlere burada kendimce elimden geldiği şekilde farklı kaynaklardan yararlanarak konuyu bizim alanımıza ilgili olarak açıklamaya çalıştım.

Toparladığım bilgiler esnasında yerli üretici firma MFA tarafından türkçe olarak hazırlanmış çok güzel bilgiler buldum. Meraklılar buraya da gözatabilirler.

Kaynaklar: Swat Respiratory Protection Guide www.disasteradvice.co.uk, Jeff Charlton "Pandemic Planning: A Review of Respirator and Mask Protection Levels https://www.3m.co.uk/3M/en_GB/company-uk/ http://www.mfamask.com/sayfa-detay-onemli-bilgiler-10.aspx https://www.tse.org.tr/

Müzik: https://www.bensound.com/ http://www.orangefreesounds.com/

Follow Us
  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Google+ Icon
  • White Pinterest Icon
  • White Blogger Icon